Digitální zemědělství - Zemědělství 4.0
Přehled
Digitální zemědělství je využívání nových a pokročilých technologií integrovaných do jednoho systému, které umožňuje zemědělcům a dalším zúčastněným stranám v rámci hodnotového řetězce zemědělství zlepšit produkci potravin.
Většina dnešních zemědělců se rozhoduje, například kolik hnojiva aplikovat, na základě kombinace hrubých měření, zkušeností a doporučení. Jakmile je rozhodnuto o postupu, je provedeno, ale výsledky se obvykle dostaví až v době sklizně.
Naproti tomu systém digitálního zemědělství shromažďuje data častěji a přesněji, často v kombinaci s externími zdroji (jako jsou informace o počasí). Výsledná kombinovaná data jsou analyzována a interpretována, aby zemědělec mohl přijímat informovanější a vhodnější rozhodnutí. Tato rozhodnutí lze poté rychle a přesněji implementovat pomocí robotiky a pokročilých strojů a zemědělci mohou v reálném čase získat zpětnou vazbu o dopadu svých akcí.
Technologie
Používané technologie zahrnují senzory, komunikační sítě, bezpilotní letecké systémy (UAS), umělou inteligenci (AI), robotiku a další pokročilé stroje a často vycházejí z principů internetu věcí. Každá z nich přináší do zemědělství něco cenného od sběru dat, přes správu a zpracování, stejně jako vedení a určení směru. Tento integrovaný systém nabízí nové poznatky, které zvyšují schopnost rozhodovat a následně je implementovat.
Potenciál
Digitální zemědělství má potenciál učinit zemědělství produktivnějším, důslednějším a efektivněji využívat čas a zdroje. To přináší zásadní výhody pro zemědělce a širší sociální výhody po celém světě. Umožňuje také organizacím sdílet informace přes tradiční průmyslové platformy.
Bariéry
Digitální zemědělství má potenciál změnit způsob, jakým produkujeme světové potraviny, ale přístup je stále velmi nový, náklady jsou vysoké.
Jak bude vypadat budoucnost zemědělství?
Zde je několik úvah o klíčových vlastnostech budoucnosti zemědělství:
Produktivita
Budoucnost zemědělství uvolní výnosové rezervy, které kriticky potřebujeme k udržitelnému zásobování rostoucí populace. To bude znamenat chytřejší zemědělství a pomůže milionům farmářů přijímat optimalizovaná rozhodnutí.
Konektivita
Jasně vidíme budoucnost farmy propojenější. Různá zařízení budou shromažďovat informace a - zcela automatizovaným způsobem - vedou k přímé optimalizované aplikaci: „internetu věcí“ na farmě.
Dynamika
Vidíme vysoce dynamické prostředí s rychlým vývojem technologií a poměrně podstatnými změnami způsobu hospodaření. K tomu přispívá také „Agilní vývoj pod kontrolou – Eazy Project“ -, který je charakteristický pro aplikace digitálního zemědělství.
Nemůžeme předpovídat budoucnost, ale víme, že to bude vzrušující budoucnost se spoustou příležitostí, jak mohou zemědělci využívat, způsoby, jak zvýšit produktivitu a zároveň chránit omezené zdroje Země.
Proč je digitální zemědělství důležité?
Jednoduše řečeno, musíme najít způsob, jak vyprodukovat mnohem více potravin, s odpovědnějším způsobem s menšími zdroji. První zásadní růst v zemědělské produkci nastal před více než 100 lety s příchodem minerálních hnojiv na bázi dusičnanů.
Jak roste poptávka po kvalitnějších potravinách v kontextu se změnou klimatu, nedostatku vody, znečištění prostředí, se snižováním biologické rozmanitosti, s výrazným populačním růstem, bohatství pohánějící výživu s vyšší hodnotou, potřebujeme nové prostředky.Věříme, že digitální zemědělství je jednou z klíčových odpovědí na tyto výzvy.
Technická řešení pro zemědělství
Technická řešení otevírají nové příležitosti k optimalizaci. Kombinací velkého množství dat, která my jako lidé nemůžeme přímo zpracovat, můžeme provést podrobnější optimalizaci a například upravit způsob, jakým zacházíme s různými částmi pole.
Digitální technologie nám rovněž umožňuje řešit klíčový problém na trzích drobných zemědělců, kterým je přinést know-how do vzdálených farem a oslovit miliony zemědělců. Představte si svět, kde by tito zemědělci měli přístup k lepší podpoře rozhodování-můžeme odemknout obrovský potenciál!
Technologie je samozřejmě součástí holistického systému (systému celku). Určitě je třeba dále optimalizovat vysoce kvalitní fyzické vstupy, optimalizované osivo, infrastrukturu atd.!
Příklady
Brambory a snižování spotřeby vody
Společnost PepsiCo za posledních deset let úspěšně snížila přísun vody do svých bramborových plodin o 26%. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhli, je vyhledání zdrojů odpadní vody pro opětovné použití v zavlažování. Rovněž monitorují vlhkost půdy, propojují ji s předpovědi počasí a nastavují účinnější úrovně zavlažování. To může zlepšit udržitelnost a dostupnost vody v zemích ohrožených suchem.
Saláty, které pomáhají pacientům s onemocněním ledvin
Pro lidi s onemocněním ledvin je příliš mnoho draslíku ve stravě. Například pěstovaná zelenina má vysoký obsahem draslíku. Tento je rostoucí problém v zemích, jako je Japonsko, kde 10% populace trpí chronickým onemocněním ledvin. Společnost Fujitsu se spojila s Microsoftem a dalšími s cílem pěstovat salát s méně než 80% obsahu draslíku v tradičně pěstovaném salátu za pečlivé kontroly podmínek pěstování. Tato práce obohatila stravu a demonstrovala, jak senzory, analytika a vizualizace dat mohou vytvořit systém pro zlepšení zemědělských postupů.